Zásady miešania čajových zmesí
Väčšina byliniek sa dá na prípravu čaju použiť samostatne, ako odvar alebo nálev. Prečo si ale nenamiešať vlastnú bylinkovú čajovú zmes? K bylinkárskej abecede patria nasledujúce pravidlá:
- Hlavnej zložke sa hovorí remedium cardinale. Ide o bylinu, ktorá je hlavným nositeľom účinku zmesi.
- Do zmesi ďalej patria pomocné byliny, tzv. remedium adjuvans. Táto zložka rozširuje účinok hlavnej bylinky, alebo jej účinok podporuje.
- Ďalšou zložkou je remedium corrigens, teda bylinka, ktorá zmesi dodáva chuť.
- A do zmesi sa pridáva ešte remedium constituens, čo je vlastne akési plnivo, napr. bylinka, ktorá zlepšuje vzhľad (napr. kvety), dodáva vôňu a svojimi účinkami zmes navyše dopĺňa a podporuje.
A koľko druhov byliniek použiť? Na to, aby zmes bola vyvážená, bohato stačia štyri základné liečivky – pre každú zložku jeden bylinný druh.
Zmes dôkladne premiešame. Nie je pravidlom, že hlavné byliny musíme do zmesi dať najväčšie množstvo. Práve v prípade paliny by zmes asi nebola na pitie, preto použijeme radšej menšie množstvo. Do jednej zmesi nedávame bylinky, ktoré sa musia napríklad variť (korene), spolu s bylinkami, z ktorých sa pripravuje nálev. Taký čaj si musíme pripraviť oddelene podľa jednotlivých zložiek a výsledné tekutiny zmiešať.
Univerzálnymi bylinkami, ktoré možno použiť takmer do každej čajovej zmesi sú listy maliníka a jahody, kvety divozelu a nechtíka.
Príklad čajovej zmesi: čaj na podporu žlčníka a zažívanie
- hlavná bylinka: palina pravá – odporúča sa práve na podporu zažívania aj pri problémoch so žlčníkom
- pomocná bylinka: harmanček pravý - uvoľňuje, tlmí kŕče, pôsobí protizápalovo a proti hnačkám.
- bylinka pre chuť: mäta pieporná - podporuje zažívanie a zlepšuje produkciu žalúdočných štiav
- bylinka, ktorá poslúži ako plnivo a vylepší vzhľad: nechtík lekársky – je to súčasne aj prírodné antibiotikum, pôsobí hojivo na všetky sliznice