Ako zbierať a spracovávať korene
Korene, či už je to púpava, chren, kostihoj alebo napríklad prokurník, zbierame zásadne skoro na jar, alebo na jeseň – v októbri a pokiaľ ešte nemrzne, aj v novembri. V týchto obdobiach sa totiž účinné látky rastlín sťahujú práve sem, do koreňov. A ak chceme získať tie najúčinnejšie, vydáme sa ich zbierať okolo novoluní, a to skoro ráno, alebo večer. (Malá rada – rastliny si za denného svetla označíme, napríklad kolíkom alebo stužkou, aby sme ich za tmy našli.)
Zber koreňov
Koreň opatrne vyryjeme. Použijeme záhradnícku lopatku alebo napríklad rycie vidly. Skalní vyznávači bylinkárskych tradícií tvrdia, že korene by nemali prísť do styku s kovom a používajú nástroje drevené. (Báby korenárky vraj kedysi dávno vyrývali liečivé korene jeleným parohom.)
Spracovanie – sušenie alebo výroba tinktúry
Na mieste odstránime vňať (najlepšie záhradníckymi kliešťami). Potom korene umyjeme vodou a nečistoty odstránime kefkou.
Korene po očistení ihneď spracujeme. Môžeme ich naložiť do alkoholu alebo usušiť. Naložením do alkoholu získame tinktúru, ktorú budeme potrebovať napríklad na výrobu mastí. Korene naložíme buď celé, alebo ich nakrájame na kúsočky. Korene macerujeme 14 dní na svetlom mieste (ale nie na priamom slnku). Potom macerát scedíme cez plátno a korene ešte poriadne vytlačíme. Skladujeme v uzatvárateľnej tmavej nádobe na chladnom tmavom mieste (napr. v chladničke).
Ak sa rozhodneme korene usušiť a používať ich napríklad na čaj, nakrájame ich na malé kúsky. Môžeme ich sušiť v závesných sieťach či v sušičke. Je veľmi dôležité korene usušiť naozaj dôkladne, inak by totiž pri skladovaní splesniveli. Korene skladujeme v uzatvárateľnej nádobe. Nasušené korene vydržia skutočne dlho – sú účinné 3–5 rokov. Výnimkou je koreň puškvorca, ktorý stráca účinnosť po roku.
A náš tip na koniec
Keď už je reč o koreňoch, určite si nazbierajte ten púpavový. Táto univerzálna liečivka sa vám v domácej lekárničke bude hodiť. Pokiaľ púpavu pestujeme, zbierajú sa ročné korene. Divo rastúca púpava je najúčinnejšia v druhom alebo treťom roku rastu.