Ako správne bylinky sušiť a skladovať
Sušenie byliniek patrí k základným zručnostiam bylinkára. Preto treba poznať jeho správne zásady. Sušenie byliniek môže vašu prácu vylepšiť, ale aj znehodnotiť. Zväzočky usušených bylín budú vo vašej kuchyni vyzerať skvele a navyše miestnosť aj prevonia.
Pred sušením odstránime trávu, nežiaduce listy a vetvičky, larvy a zámotky lariev, ktoré nájdeme väčšinou na spodnej strane listov.
Niektoré byliny sušením získajú arómu. To platí napríklad pre dobromyseľ, tymian, rozmarín, šalvia či majorán. Iné, ako napr. medovka, mäta alebo bazalka o vôňu skôr prídu.
Bylinky nikdy nesušíme na slnku, ale na tmavom, suchom, teplom a dobre vetranom mieste. Dobré sú napríklad niekoľkoposchodové závesné siete na sušenie byliniek či húb. Môžeme ich tiež v tenkej vrstve rozložiť na čistý biely papier (napr. baliaci), ale nikdy nie na noviny. Ďalšou možnosťou je zviazať bylinky do zväzčekov a zavesiť ich treba na šnúru. U niektorých bylín počítajte so stratou farby, ktorá sa ale väčšinou počas prípravy opäť vráti.
Pozor, v kuchyni zavesené zväzočky bylín radšej nesušte, je tu na ne príliš vlhko. Do kuchyne si ako dekoráciu či zásobáreň chutných a zdravých prísad do jedla zaveste vopred dobre usušené bylinky.
Čím rýchlejšie bylinky usušíme, tým budú voňavejšie. Tma zase zabraňuje strate farby a chuti. Sucho a prúdenie vzduchu sušenia urýchľujú a zabraňujú plesniveniu bylín. Bylinky sa pred sušením nesmú oplachovať, pretože by sa tým vytvorili podmienky na napadnutie špongiou. Prachu a prípadného hmyzu vo vnútri zväzočka sa zbavíme dobrým pretrepaním.
Sušenie sa dá urýchliť pravidelným ručným obracaním byliniek. Pokiaľ máme aromatickejšie bylinky (napr. ligurček), sušíme ich radšej oddelene.
Bylinky sú naozaj usušené, ak sa stonky začnú lámať, pretože sú krehké, listy pokrútené a všetko pekne šuštia.
TIP: Kontrolu dostatočného usušenia môžeme vykonať tak, že malú časť byliny uzavrieme do igelitového vrecka. Pokiaľ sa do niekoľkých hodín vrecko zvnútra neorosí, bylina je usušená.
Korene treba sušiť pri teplote asi 50–60°C. Najlepšie a najrýchlejšie uschnú v rúre. Musíme ich pravidelne obracať, kým nie sú krehké a nelámu sa.
A ako bylinky skladovať?
Neodporúčame plátené vrecká. Bylinku neuchránite pred vlhkosťou a stratíte veľa aromatických látok.
Bylinky by sme mali skladovať oddelene podľa jednotlivých druhov. Môžete použiť plechové krabice, nádoby z tmavého skla či plastové potravinárske krabice, ktoré je možné dôkladne uzavrieť.
Nádoby či krabice s bylinkami treba popísať, aby nedošlo k zámene. Niektoré bylinky vydržia až dva roky, ale pokiaľ skladujete napríklad kvet, spotrebujte ho do jedného roka. Bylinky neskladujte na svetle, dajte ich treba do špajze.
A hlavne – nezabudnite svoje liečivé poklady využívať na čaj aj pridávať do vašich kuchárskych výtvorov!